Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku

 

AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA

DLA RODZICÓW

PROGRAMY EDUKACYJNE

GRONO PEDAGOGICZNE

ORGANIZACJE_SZKOLNE

O SZKOLE

eTWINNING

ARCHIWUM 2014/15

ARCHIWUM 2013/14

ARCHIWUM 2012/13

ARCHIWUM 2011/12

ARCHIWUM 2010/11

Podręczniki na rok szkolny 2015/16

Ostatnie zmiany

2016-04-06

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku

ADRES: Narok, ul. Szkolna 19; 49-120 Dąbrowa

Tel. (077) 464 20 02; e-mail: szkolanarok@op.pl

WAŻNE LINKI:

MEN

Kuratorium Oświaty

OKE

Gmina Dąbrowa

MODN

WOM

WODIP

Realizowane projekty:

Media_bez_tajemnic

Chcemy żyć zdrowo i szczęśliwie

Czytam i rozumiem

Media around us

 

Aktualności  2012/2013

 

 

Podręczniki na rok szkolny 2013/14


Ogłoszenie o naborze do klasy I

Kliknij tutaj:

 

ZAJĄCZEK W KL. I

W naszej szkole – jak co roku - do dzieci przyszedł Zajączek i ukrył paczki na boisku szkolnym. Tym razem pierwszoklasiści szybko je odnaleźli, a po rozpakowaniu prezentów, wspólnie z wychowawczynią przygotowali w sali stół do śniadania wielkanocnego, przy którym w miłej atmosferze zajadali tradycyjne świąteczne potrawy i łakocie .

                                                                                 wychowawca Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


 

KONKURS RECYTATORSKI KLAS I-III

W dniu 3 marca 2011 r. odbyły się eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego klas I-III. W konkursie wzięło udział 11 uczestników. Dzieci stanęły na wysokości zadania, o czym świadczyły pięknie recytowane wiersze oraz przygotowane rekwizyty i kostiumy. W repertuarze dzieci znalazły się utwory m.in. D. Wawiłow, J. Tuwima, D. Gellner, N. Usenko. W wykonaniu uczestników mogliśmy wysłuchać takich wierszy jak: „Słoń Trąbalski”, „Rupaki”, „Jak tu ciemno”, „Muchomor”. Ocenie jurorów podlegało pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacja wiersza, dobór rekwizytów, kostium i ogólne wrażenie artystyczne. Recytujących dopingowała publiczność z klas 1-3.

Jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach poszczególnych klas.

Kategoria klasy I Kategoria klasy II Kategoria klasy III
I miejsce Gabriel Urban

II miejsce Tomasz Pek

III miejsce Jan Pastuła

I miejsce Wiktoria Kowalczyk

II miejsce Izabela Buhl

III miejsce Paulina Kijowska

Wyróżnienie Natalia Sztander

I miejsce Marta Angel

II miejsce Joanna Czapla

III miejsce Julia Maślankiewicz

Wyróżnienie Dominik Wieczorek

Najlepsi recytatorzy reprezentowali naszą szkołę w Dąbrowie w etapie gminnym Konkursu Recytatorskiego uczniów klas I-III. Laureatem gminnego etapu została Wiktoria Kowalczyk z klasy II. Uczennica naszej szkoły zdobyła I miejsce. Wiktoria przedstawiła swoją interpretację wiersza Danuty Wawiłow pt. „Jak tu ciemno”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gorąco gratulujemy i życzymy Wam dalszych sukcesów.


Św. Walenty wraz z pierwszakami rozdawał walentynki wszystkim napotkanym!

W tym roku szkolnym pomocnikami św. Walentego zostali uczniowie klasy pierwszej. Na liderów pochodu wybrano Kasię oraz Oliwera. W barwnych przebraniach wkraczali do klasy skandując „Happy Valentine’s Day” i razem z koleżankami i kolegami w mgnieniu oka roznosili długo oczekiwaną pocztę, a także częstowali „słodkim co nieco” podarowanym przez Samorząd Uczniowski. Aby jeszcze bardziej oddać nastrój tego święta na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały tony „Love is in the air”, „All you need is love”, „She loves you” i wielu, wielu innych ponadczasowych przebojów.

Mamy nadzieję, że papierowe serduszka uszczęśliwiły wielu obdarowanych dając im do myślenia „Któż to mógłby kryć się za tą walentynką?”.

Magdalena Kurpiers


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszej szkole w dniu 24 stycznia 2013r. Dzieci z klas I-III zaprezentowały program artystyczny, pięknie recytowały wiersze i śpiewały okolicznościowe piosenki. Składając życzenia swoim ukochanym Babciom i Dziadkom wręczyły samodzielnie wykonane upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To był miły i niezapomniany dzień w naszej szkole.

 

Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć 


Hej, kolęda, kolęda!

Tegoroczny konkurs kolęd i pastorałek organizowany przez PSP w Naroku rozpoczął się nietypowo –od prezentacji innowacji pedagogicznej„ Ta ziemia od innych mi droższa” przygotowanej przez panie Iwonę Adam i Grażynę Frejus oraz prezentacji „Tradycje kolędowania”, którą opracowała katechetka Maria Ludwig. Wynika to z tego, że szkoła w Naroku należy do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego i w ramach jego działalności zobowiązana jest do dzielenia się z innymi szkołami przykładami dobrych praktyk pedagogicznych.Przegląd odbył się w piątek,11.01.2013r. w kościele św. Floriana w Naroku. Uczestniczyło w nim 7 solistów i 6 zespołów kolędniczych z terenu gminy Dąbrowa oraz Chróścic i Opola. Konkurs odbył się w kategoriach: soliści i zespoły klas I-III oraz soliści i zespoły klas IV-VI. Każdy uczestnik miał do zaprezentowania jedną tradycyjną kolędę oraz inny utwór o charakterze bożonarodzeniowym. Właściwa intonacja, emisja i dykcja oraz wyraz artystyczny takie warunki postawiło jury uczestnikom XII międzyszkolnego konkursu kolęd i pastorałek. Aurelia Wenzel , Zbigniew Janowski, Urszula Glombek- jury konkursu- wysoko oceniło występ gospodarzy- Jessicy Glombek i zespołu „Stokrotki” op. Małgorzata Litwiniec. Inni uczestnicy uplasowali się na następujących miejscach:

 

kategoria soliści kl. I-III kategoria zespoły kl.I-III
I m-ce-Zuzanna Letka ZS Dąbrowa

II m-ce- Mateusz Libawski PSP Sławice

III m-ce- Maja Grygierczyk PSP nr7 Opole

Wyróżnienie: Natalia Śmiarowska ZS Chróścice

I m-ce- ZS Chróścice op. D. Trojan

II m-ce- PSP Sławice op. G. Burczek

III m-ce -ZS Dąbrowa op. D. Słomka

Wyróżnienie: „Chochliki” PSP Narok op. J. Jakubiak

kategoria soliści kl. IV-VI kategoria zespoły kl.IV-VI
I m-ce Jessica Glombek PSP Narok

II m-ce-Katarzyna Kopyto PSP Sławice

III m-c- Rafał Kołodziej ZS Chróścice

I m-ce – „Stokrotki” PSP Narok op. M. Litwiniec

II m-ce- PSP nr 7 Opole op. B. Lewandowicz-Witkowska

III m-c- nie przyznano

Soliści i zespoły otrzymali cenne nagrody i wiele innych prezentów ufundowanych przez sponsorów z Naroka , Skarbiszowa, Dąbrowy, Opola i Holandii. Dziękujemy wszystkim indywidualnym darczyńcom i firmom za wielką hojność. Bez tak wielkiego wsparcia funkcjonowanie naszej imprezy nie byłoby możliwe.

Uczestnikom konkursu dyplomy wręczył Wójt Gminy Dąbrowa pan Marek Leja. Obecny był również dyrektor GZEAS i P pan Janusz Staszowski, dyrektor PP im. św.Franciszka z Asyżu w Naroku pani Gizela Przybyła z wychowankami, radna pani Maria Sikora, sołtys Naroka pani Marzena Odziomek oraz pomysłodawczyni konkursu pani Bogumiła Malawska z małżonkiem.

Organizatorzy szczególne pragną podziękować ks. prob. Witoldowi Walusiakowi za udostępnienie kościoła i wsparcie inicjatywy. Dziękujemy również rodzicom Jadwidze Glombek, Anecie Soppa , Marcie Buhl za sprawną obsługę konkursu oraz panu kościelnemu, który czuwał nad porządkiem w świątyni.

Każda pomoc przy organizacji konkursu jest nieoceniona. Za co jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy.

                                                                      Małgorzata Litwiniec

                                   Galeria zdjęć                        


Jessica w gronie najlepszych!

Łatwo nie było… Bo spośród 182 nadesłanych prac jury musiało wyłonić te 40, które zasłużyły na znalezienie się w zaszczytnym gronie laureatów XIX Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty” organizowanego przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej. Konkurs ten cieszy się ogromnym powodzeniem śląskich (i nie tylko!) twórców czujących sentyment do swojego miejsca zamieszkania, do jego historii, etnografii swojego regionu oraz gwary będącej swoistym wyznacznikiem przynależności etnicznej.

Celem konkursu było propagowanie śląskich tradycji, dzielenie się historiami rodzinnymi, a także legendami i podaniami charakterystycznymi dla danego obszaru regionu Śląska, a to wszystko przekazane w formie pisemnego opowiadania w… fonetycznym zapisie gwary śląskiej! Łatwiej posługiwać się gwarą w życiu codziennym, niż w sposób wierny i staranny przelać specyficzny dialekt na papier.

Tego trudnego, ale jakże interesującego i wartościowego przedsięwzięcia podjęły się uczennice naszej szkoły: Nikola Szdzuy, Magdalena Schoenfelder, Aleksandra Sawicka, Jessica Glombek oraz Wiktoria Żołnierczuk. W sposób niezwykle żywy i imponująco ciekawy opisały historie swoich rodzin, legendy naszego najbliższego regionu przewijające się przez pokolenia w różnych formach i wyobrażeniach oraz wydarzenia najnowsze mrożące krew w żyłach każdego czytelnika. Wszystkie prace były niesamowite i zasługują na najwyższą pochwałę i gratulacje ich autorkom, lecz jedna z prac zyskała szczególne uznanie łubniańskiego jury – praca Jessici pod tytułem „Mój Nołrok piyrwej i dzisiej. Czyli jak to richtig buło” znalazła się w gronie 40 laureatów konkursu i nagrodzona została wyróżnieniem. Jessica wzięła udział w uroczystej gali wręczenia nagród 25.11.2012 r. w budynku Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, gdzie odebrała nagrodę, dyplom oraz gratulacje z rąk pana Krystiana Baldy – wójta gminy Łubniany oraz pana Krystiana Czech – dyrektora Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej. Gali towarzyszył występ Zespołu Śląskiej Pieśni Ludowej „Silesia”, którego muzyka ujęła wszystkich za serca i wzbogaciła urodę tego wieczoru.

Naszej laureatce gratulujemy wyróżnienia i będąc z niej bardzo dumni, życzymy dalszych sukcesów na twórczym szlaku jej życia!

Małgorzata Wenzel

Galeria zdjęć


,,Do naszych serc, do wszystkich serc uśpionych,

Dziś zabrzmiał dzwon, już człowiek obudzony.

Bo nadszedł czas i Dziecię się zrodziło.

A razem z Nim, maleńka przyszła Miłość".

Tradycją narockiej podstawówki jest przedświąteczne spotkanie opłatkowe organizowane przez uczniów najstarszej klasy wraz z wychowawcą i rodzicami. W bieżącym roku szóstoklasiści bardzo starannie przygotowali się na tę uroczystość. Wykonali zaproszenia, dekoracje, inscenizację jasełek, aby 18 grudnia zaprezentować swoje talenty zaproszonym gościom. Zaangażowanie w uroczystość było ogromne. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Dąbrowa - Marek Leja, jego zastępca - Erwin Marsolek, Dyrektor GZEAi P - Janusz Staszowski, Dyrektor GOKiR w Dąbrowie - Zbigniew Janowski, Ks. Proboszcz Witold Walusiak, Dyrektor PP w Naroku - Gizela Przybyła, dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi PSP Narok, radni Naroka, sołtysi Naroka i Skarbiszowa, przedstawiciele rady rodziców naszej szkoły. Spotkanie stało się okazją do wspólnego kolędowania, połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, rozmowy i zadumy wokół żłóbka, choinki i tej ,,Miłości Maleńkiej, dla której cała ziemia i niebo lśni, a ludzie porzucają zło, by serce zbawić".Wspólne biesiadowanie przy stole umiliły mamy naszych uczniów, które przygotowały doskonałe potrawy wigilijne i ciasta. Za niesamowite zaangażowanie uczniów i ich rodziców, upominki, życzliwość i ogrom wykonanej pracy serdecznie dziękuję.

Wychowawca klasy VI - Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


Święty Marcin w Naroku znów uczył dawania siebie innym…

 

To święto zakorzeniło się już u nas na dobre. Stało się tradycją obchodzoną rokrocznie z wielkim oddaniem i szacunkiem. 11.11.2012 r. o godzinie 1700 tradycyjnie zebraliśmy się w Kościele Parafialnym p.w. Św. Floriana w Naroku i wzięliśmy udział w krótkim nabożeństwie, po którym uczniowie klas: drugiej, czwartej i szóstej w sposób troszkę inny niż zwykle ukazali życie św. Marcina z perspektywy małego chłopca – Martina. Przedstawienie wystawione było tym razem w języku niemieckim z polskim komentarzem, a aktorzy spisali się wprost znakomicie! Za co zebrali rzęsiste oklaski i liczne pochwały od przybyłych gości. Nasza impreza zakończyła się smacznym poczęstunkiem w Publicznej Szkole Podstawowej w Naroku, którego organizacja jest zasługą niezawodnych pań z lokalnych organizacji społecznych i Rady Rodziców zawsze dbających o kulinarne uświetnienie tego dnia. Każdy mógł się posili rogalikami,pysznym bigosem i kiełbaską przy nastrojowym blasku ogniska, o którego bezpieczeństwo zadbała - jak zwykle - nasza OSP.

Tego dnia zachęcano uczniów PSP, by wzorem Św. Marcina podzielili się swoimi dobrami z dziećmi bardziej potrzebującymi. Apel spotkał się niespodziewanie ze skutecznym odzewem. Uczniowie przynieśli swoje dawno nie używane maskotki, gry planszowe, przybory szkolne, książki, zabawki, by ofiarowa je uboższym od siebie. Wszystkie zebrane dary przekazane będą na rzecz Domu Dziecka w Skorogoszczy. Za ofiarność i wrażliwość każdemu uczniowi biorącemu udział w akcji składamy serdeczne „Bóg zapłać”! Dziękujemy wszystkim za przybycie i już teraz zapraszamy za rok!

Małgorzata Wenzel


Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej w Naroku

Dla całej społeczności Publicznej Szkoly Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku październikowe dni były bogate we wspomnienia o naszym Błogosławionym Rodaku. Wspomnienia te były tym bardziej gorętsze, że od 4 lat szkoła nosi zaszczytne imię Jana Pawła II. W niedzielę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie Papieża Jana Pawła II w kościele parafialnym pw. Św. Floriana w Naroku dzieci ze szkoły wystawiły przedstawienie pt. „Konklawe”, które przybliżyło wiernym wydarzenia sprzed 34 lat. Uczniowie wcielając się w role kardynałów starali się oddać dramatyzm powtarzającego się kilkakrotnie głosowania. Przyjęcie przez Karola Wojtyłę godności papieskiej i założenie białej sutanny dla niektórych parafian było najbardziej wzruszającym momentem w całym przedstawieniu, tym bardziej, że niektórzy pamiętają doskolnale konklawe sprzed lat. Właściwe obchody Święta Patronalego Szkoły miały miejsce 22 października. Dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej podczas, której uczniowie brali czynny udział włączając się w oprawę liturgiczną. Następnie zaproszeni goście m.in. Pani Gisela Przybyła-Dyrektor Przedszkola w Naroku i Pani Sołtys Marzena Odziomek, Pan Dyrektor wraz z Gronem Pedagogicznym oraz uczniowie przeszli do szkoły, aby obejrzeć przygotowane przez uczniów przedstawienie, a następnie złożyć kwiaty pod popiersiem Patrona Szkoły Jana Pawła II. Przygotowując się po raz kolejny do obchodów rocznicy nadania imienia szkole uczniowie oglądali filmy, przygotowywali gazetki zwiazane z osobą Patrona, a także podczas lekcji religii omawiali życie i bogaty dorobek Jana Pawla II. Chociaż dla wielu uczniów osoba Patrona jest już postacią historyczną to nadal uczniowie pragną pamiętać słowa Jana Pawła II i wcielać je w czyn. Dlatego w Tygodniu Miłosierdzia dzieci zbierały słodycze, którymi podzieliły się z seniorami z Naroka, a w Tygodniu Misyjnym zorganizowały pomoc finansową , dzięki czemu afrykańska dziewczynka, którą szkoła m.in. nasza szkoła objęła swoją opieką, będzie mogła nadal kontynuować naukę.

M. Ludwig

Galeria zdjęć


 

Uroczyste przyjęcie do grona społeczności szkolnej uczniów klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku  

 

Dnia 22 października 2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyli: dyrektor naszej szkoły pan Przemysław Gajos, dyrektor Publicznego Przedszkola w Naroku pani Gizela Przybyła, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice, uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. Następnie był występ uczniów klasy II i I. Klasa druga przeprowadziła klasie pierwszej „Pierwszy Poważny Egzamin”. Pierwszoklasiści w odświętnych strojach wspaniale zaprezentowali się podczas występów. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, prezentowali swoje prace plastyczne oraz odpowiadali na różne pytania i zagadki. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów uroczystej przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z uczniów dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia klasy I, dokonanego symbolicznym ołówkiem przez dyrektora szkoły. Po tej ceremonii pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pasowania na ucznia. Przybyli goście obdarowali dzieci prezentami oraz życzeniami pomyślności i sukcesów w szkole. Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek dla pierwszaków i gości przygotowany przez rodziców. Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy I pani Kamila Bąk oraz wychowawczyni klasy drugiej pani Natalia Kotarska przy dużym zaangażowaniu pani Joanny Jakubiak rodziców i uczniów klas I - III.

Galeria zdjęć


BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

18 października 2012r. Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Naroku odwiedzili dzielnicowi mł. asp. Adam Głuszek oraz asp. Grzegorz Bieruta z Komisariatu Policji w Niemodlinie. Panowie policjanci szczegółowo omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci na pewno zapamiętają dobre rady gości, które mówiły o:

- prawidłowym przejściu przez jezdnię ,

- niebezpieczeństwach grożących na drodze,

- wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe,

- konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy z dala od jezdni,

- chodzeniu po lewej stronie jezdni (kiedy nie ma chodnika),

- zasadach bezpieczeństwa podczas dojazdu do szkoły autobusem.

Spotkanie było okazją do omówienia niebezpiecznych sytuacji związanych z kontaktem z obcą osobą, a także innych zagrożeń związanych z zabawami w szkole i poza nią. Uczniowie zapoznali się z podręcznym sprzętem każdego policjanta. Zadawali gościom wiele pytań dotyczących pracy policjanta i omawianych tematów. Natomiastuczniowie klasy III zaprezentowali swoim młodszym kolegom inscenizację pt. „Uliczna gra”, która miała na celu utrwalenie najważniejszych zasad ruchu drogowego oraz uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwa czyhające na nich na drodze. Każde dziecko otrzymało materiały edukacyjne, aby samodzielnie poszerzać wiedzę z zakresu zasad ruchu drogowego. Spotkania z policjantami obywają się na początku każdego nowego roku szkolnego i wynikają z założeń Szkolnego Programu Wychowawczego i Szkolnego Programu Profilaktyki.

                       Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć


WYCIECZKA EDUKACYJNO - SZKOLENIOWA DO REGIONALNEGO CENTRUM ROZWOJU EDUKACJI W OPOLU

 „Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”.

                                                                                                                    Isaac Newton

 

19 września 2012r. uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie systemowym POKL „Edukacja ku przyszłości” -„ZACZAROWANY ŚWIAT” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczestniczyli w wycieczce edukacyjno – szkoleniowej. Odwiedzili Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Dzieci z klas II-VI brały udział w zajęciach w nowoczesnych pracowniach doświadczalno – pokazowych ośrodka „Zaczarowany Świat”. W holu RCRE przywitali uczniów i nauczycieli pracownicy ośrodka, a następnie zaprosili poszczególne grupy do udziału w niezwykle ciekawych zajęciach. Zajęcia odbywały się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Uczestnicy zajęć wykonywali pod kierunkiem prowadzących wiele ciekawych eksperymentów i doświadczeń z takich dziedzin jak: astronomia, optyka, elektromagnetyzm , mechanika, robotyka i akustyka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia akustyczna, w której dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności muzyczno – wokalne oraz pracownia roboticum. Dzieci zafascynowane były robotami i pojazdami zdalnie sterowanymi, w których zastosowano nowoczesne osiągnięcia techniczne i elektroniczne. Poprzez zabawę nauką i eksperymentowanie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę. Był również czas na zabawę i relaks w świetnie wyposażonych do tego celu salach.                                                                        

Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć


Za trud, za serce, za uśmiech – nauczycielom dziękujemy ;)

Galeria zdjęć


Dożynki 2012

Galeria zdjęć


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13

Galeria zdjęć


 

STRONA GŁÓWNA